Depremde 21 kişi hayatını kaybetmişti: Oteldeki skandal detay ortaya çıktı

Malatya’daki 6 Şubat depremlerinin ilkinde yıkılan ve 21 kişinin hayatını kaybettiği bina ile ilgili skandal detay ortaya çıktı. 

Dabakhane Mahallesi’ndeki 7 katlı Kırçuval Otel, 6 Şubat 2023’teki ilk depremde yıkıldı.

OTELİN SAHİBİ SERBEST BIRAKILDI

Enkazda 21 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi de ekiplerce kurtarıldı. Otelin yıkılmasına ilişkin soruşturma başlatıldı. Bu kapsamda otelin sahibi Zafer K. tutuklandı ancak 3 ay sonra yapılan itiraz ile serbest bırakıldı.

Savcılık soruşturmasının ardından eski Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı ve otel sahibi Zafer K.’nin de aralarında olduğu 11 kişi hakkında iddianame hazırlandı.

TADİLATTAN SONRA KOLONLAR AZALMIŞ

İddianamede, yer alan bilirkişi raporunda; otelin 1994 yılında yapıldığı ve 2006 yılında tadilat gördüğü vurgulanarak, ilk statik proje ile tadilat sonrası statik projede değişiklikler olduğu kaydedildi. Bilirkişi raporunda otelin ilk statik projesinde yer alan 33 kolon sayısının 2006 yılında yapılan tadilat sonrası 28’e düştüğü belirtildi.

2 YILDAN 15 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Savcı, iddianamede sanıkların ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmasını talep etti. İddianame, 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi. 

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x