AK Parti reddetti, başka partiden aday oldular: ‘5 bin oy alan kazanır’

ERZURUM – Erzurum’un Horosan ilçesinde 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere sayılı günler kala heyecan arttı. 9 adayın yarışacağı ilçede iki isim, AK Parti’den aday adaylık başvurusu kabul edilmediği için farklı partilerden aday oldular.

Kentin 36 bin 359 kişi ile en kalabalık nüfusa sahip ilçelerinden birisi olan Horasan ilçesi için AK Parti’den 12 adaylık başvurusu olmuştu. Fakat parti, belediye başkan adayı olarak AK Parti Horasan İlçe Başkanı Recep Karataş’ı gösterdi. Bu gelişme üzerine 2019 yerel seçimlerinde İYİ Parti’den de başkan adayı olan Abdulhatem Bastem, Yeniden Refah Partisi’nden aday oldu. AK Parti’ye başvuran Hayrettin Özdemir ise İYİ Parti’den belediye başkan adayı oldu.

Yeniden Refah Partisi’nin adayı Abdulhatem Bastem (solda)

Seçim yarışının AK Parti adayı ile Yeniden Refah Partisi adayı arasında geçeceği tahmin ediliyor.

‘AK PARTİ’YE BAŞVURURKEN BEN ADAYIM DEDİM’

Yeniden Refah Partisi Adayı Abdulhatem Bastem, yaklaşan seçimlere yönelik şunları söyledi: “Çalışmalarımız çok iyi gidiyor. Koşturuyoruz. Vatandaşlarımıza ziyaretlerimizi yapıyoruz. Bir problem yok, çalışıyoruz. Halkın ilgisi, umduğumuzdan daha iyi. AK Parti’ye başvururken ben ‘aday adayı değilim, adayım’ demiştim. Onlar aday göstermedi fakat ben yine aday oldum. Bu seçimi kazanacağız.”

‘DELİL KARARTILMASIN DİYE BELEDİYE BAŞKANI İSTİFA ETTİ’

Köylerdeki seçim çalışmalarını bitirdiklerini belirten Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Karataş ise şimdi şehir merkezindeki mahalleleri kapı kapı dolaştıklarını ifade etti. Vatandaşlarla birebir diyalog kurduklarını anlatan Karataş, Horasan’ın su sorunuyla ilgili ise şöyle konuştu:

“Su meselesini çözeceğiz. Büyükşehir belediyemiz 24 milyon liralık yatırım yaparak arıtma tesisi kurdu. Sarıkamış’tan orman suyu getirildi ve bu dere suyuyla birleştirildi. Aslında su sorunu yok, içilebilir durumda. Sorun dere suyuyla orman suyunun birleştirilmesinde. Göreve geldiğimizde dere suyunu ayıracağız.”

Karataş, Horasan’da yürütülen yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili ise, “Bizim yapacak bir şeyimiz yoktur. Burada hesap sorması gereken Adalet Bakanlığı’dır. Soruşturma devam ediyor. Belediye başkanımız büyük bir fedakarlık yaparak deliller karartılmasın diye istifa etti” diye konuştu.

AK Parti Genel Merkezi’nin Horasan’da anket yaptırdığını dile getiren Karataş, açık ara önde olduklarını söyledi. Hedeflerinin 10 bin oyun üzerine çıkmak olduğunu ifade eden Karataş, seçimi kazanacaklarından emin olduklarını kaydetti.

AK Parti’nin adayı Recep Karataş

‘5 BİN OY ALAN KAZANIR’

DEM Parti’nin adayı Şahabettin Güldür de çalışmalarının iyi gittiğini, sahada karşılık bulduklarını belirtti. AK Parti’nin dağılmış durumda olduğunu, oylarının üçe bölündüğünü anlatan Güldür, Yeniden Refah Partisi ile İYİ Parti adaylarının daha önce AK Parti’den aday adayı olduklarını hatırlattı.

CHP’nin oyunun çok az olduğunu ve onların tabanının da kendilerine oy vereceğini düşündüğünü dile getiren Güldür, belediye başkanlığını kazanmaya çalıştıklarını ifade ederek Horasan’da 5 bin oy alan adayın seçimi kazanacağını söyledi.

2019 yılında Horasan genel meclis seçimlerinde yüzde 3,29 oy (622) alan HDP, Yeşil Sol Parti altında girdiği 14 Mayıs 2023 genel seçimlerinde ise yüzde 9,3 oy almıştı.

2019 yılındaki yerel seçimlerde AK Parti’nin adayı Abdulkadir Aydın yüzde 56,06 (10 bin 671) oy ile belediye başkanı seçilmişti. İYİ Parti’nin adayı Abdulhatem Bastem ise yüzde 38,50 (7 bin 328) oy almıştı. Abdulkadir Aydın, 2014 ve 2019 yıllarında yapılan yerel seçimlerde Horasan Belediye Başkanlığı’nı kazanmıştı. 2014 yılında Saadet Partisi’nden aday olan Aydın, seçimi kazandıktan sonra AK Parti’ye geçmişti.

YOLSUZLUK İDDİALARI

Horasan’ın eski belediye başkanlarından Nurettin Aydın’ın oğlu olan Abdulkadir Aydın, 2020 yılında yargılandığı bir davada Yargıtay’ın cezayı onamasıyla cezaevine girdi. Horasan Belediyesi Meclisi, Aydın’ın yerine AK Parti Meclis Üyesi Hüseyin Sağlam’ı başkan seçti. Vergi Usul Kanununa Muhalefet suçundan 9 yıl hapis cezasına çaptırılarak cezaevine konan Aydın, yapılan itiraz üzerine yeniden yargılandı. Bir ay cezaevinde kalan ve sonra tahliye edilen Aydın, davadan beraat etti. 2021 yılında Abdulkadir Aydın, beraat sonrası Horasan Belediye Başkanlığı görevine geri döndü.

Horasan Belediyesi’ne yönelik yapılan yolsuzluk operasyonları sonrası Abdulkadir Aydın, AK Parti Genel Merkezi’nden gelen ‘talimat’ sonrası Ekim 2023’te görevi bıraktı. Aydın’ın yerine Horasan Belediyesi Meclisi, Daştan Bingöl’ü belediye başkanı seçti. Geçen yıl temmuz ayında Horasan Belediyesi’ne yönelik gerçekleştirilen operasyonda, Abdülkadir Aydın’ın yeğeni İlhan Aydın tutuklandı. İdari ve Mali Hizmetler Müdürü olan İlhan Aydın, 1.5 milyon lirayı zimmetine geçirmekle suçlanıyor.

Son olarak ekim ayı başında “ihaleye fesat karıştırmak” ve “zimmet” suçlarından yapılan operasyonda ise Belediye Başkanı Abdülkadir Aydın’ın oğlu Zülküf Aydın, Horasan Belediyesi’nin fen işleri biriminde çalışan Nevzat Karadeniz, muhasebe biriminde çalışan Muhammed İlhan ve Melik Fırat ile Abdulmuttalip Aktaş, Zeki Fırat ve Berat Aydın gözaltına alındı. Nevzat Karadeniz, Muhammed İlhan ve Melik Fırat tutuklandı. 4 kişi de adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Şüpheliler, 20 milyon liralık yolsuzluk yapmakla suçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x